Benyt vores funktion Giv-et-praj hvis du ser en valgplakat, der ikke overholder reglerne. Tilføj meget gerne et foto af plakaten i dit praj, da det vil lette sagsbehandlingen for os. Gå til giv-et-praj-her
Hvis plakaterne hænger ulovligt, men ikke til umiddelbar fare for trafiksikkerheden, vil kontaktpersonen modtage et påbud.
Hænger plakaterne fortsat ikke efter reglerne 24 timer efter påbuddet, bliver plakaterne taget ned af kommunen på kontaktpersonens regning. Nedtagningsprisen er på 350 kr. pr. plakat. Plakater, der er nedtaget eller opsamlet af kommunen vil kunne afhentes efter nærmere aftale i ind til 6 måneder efter nedtagning.
Hvis du ser en plakat, der hænger ulovligt, eller som stadig hænger der efter den 8 dag efter valget, så kan du hjælpe til at få den ned ved kontakte den, der har hængt plakaten op. Kontaktoplysningerne står på plakaten. Dette er tit den hurtigste løsning for at få rettet eller fjernet plakaten.
Du kan læse meget mere om reglerne for ophængning her