Folkefest i Holbæk

Under Kongeparrets besøg i Holbæk Kommune kommer der til at være en lang række spændende og sjove aktiviteter i løbet af dagen.

Holbæk midtby vil hele dagen være fuld af liv og aktiviteter, og på havneområdet vil der især om eftermiddagen og aftenen være mange sjove og forskellige aktiviteter for hele familien.

Havneområdet

Nærmere program og beskrivelse af aktiviteterne kommer i løbet af maj.

Holbæk midtby

Alle butikker og caféer i Holbæk bymidte åbner en time tidligere end normalt, allerede kl. 9.00. Det giver besøgende mulighed for at handle og nyde byens caféer fra morgenstunden. 

Bymidten vil være festligt pyntet, så både de kongelige og de mange besøgende oplever Holbæk fra sin bedste side. Der opstilles flagstænger med Dannebrogsflag gennem bymidten, som skaber en lang og stemningsfuld flagallé. Butiksvinduerne vil være pyntet med Dannebrogsflag, og byens blomsterkummer bliver beplantet med flotte sommerblomster samt små Dannebrogsflag. 

Senest opdateret 30-04-2026