Holbæk midtby vil hele dagen være fuld af liv og aktiviteter, og på havneområdet vil der især om eftermiddagen og aftenen være mange sjove og forskellige aktiviteter for hele familien.
Havneområdet
Udover selve det officielle program på Krags Brygge med blandt andet modtagelse af Kongeparret og karettur, så vil der også komme til at være en lang række kulturaktiviteter.
Kulturaktiviteterne vil foregå forskellige på steder på området fra torsdag eftermiddag og vare frem til, at Kongeskibet Dannebrog afsejler torsdag aften.
Filmtorvet
- 3x3 Basket turnering
- Graffitivæg af gadekunstner, hvor det vil være muligt at skrive en hilsen til Kongeparret
- Gymnastik, show, spring – aktører fra bl.a. X-jump, DGI junior Nord m.fl.
Kystliv Holbæk
- Åbent på Kystliv Holbæk, søsætning af jolle
- Musik v/ Kulturskolen og andre aktører. Nærmere program følger
Krags Brygge
- Åbent skib, Marinehjemmeværnets skib 'Holger Danske' inviterer ombord
Holbæk midtby
Alle butikker og caféer i Holbæk bymidte åbner en time tidligere end normalt, allerede kl. 9.00. Det giver besøgende mulighed for at handle og nyde byens caféer fra morgenstunden.
Bymidten vil være festligt pyntet, så både de kongelige og de mange besøgende oplever Holbæk fra sin bedste side. Der opstilles flagstænger med Dannebrogsflag gennem bymidten, som skaber en lang og stemningsfuld flagallé. Butiksvinduerne vil være pyntet med Dannebrogsflag, og byens blomsterkummer bliver beplantet med flotte sommerblomster samt små Dannebrogsflag.
Bysøplads
- Re-etablering af Eske Kaths maleri påbegyndes
Svinninge
Kongeparret skal besøge To Øl i Svinninge. Her kommer der til at være aktiviteter på området for alle aldre i løbet af dagen. Blandt andet er der arrangeret flere forskellige motionsløb, og der vil være legeland med noget for alle børn og barnlige sjæle i eventområdet.
Området ved To Øl er åbent for offentligheden kl. 10.00-22.00.
Mad og drikke
Kage til de første 100-150 personer fra Svinninge Bageri.
Der vil være mulighed for at købe mad og drikke gennem dagen, bl.a. hjemmelavede pølser m. brød og kartoffelsalat, grillede sandwich m. skinke, ost og dijonsennep, grillede sandwich m. kimchi, ost og aioli (vegetarisk) og børnetoast med skinke og ost.
Aktiviteter
Løb arrangeret i samarbejde med Charity7Summits.
Fodbold
Petanque
Forskellige "havespil", såsom kongespil osv.
Musikalsk indslag