Redegørelse om Jyderup Skole klar til politisk behandling

29-05-2026

Holbæk Kommune offentliggør i dag redegørelse om håndteringen af konflikter, mistrivsel og mobning på Jyderup Skole.

Redegørelsen er udarbejdet på baggrund af en henvendelse fra en gruppe forældre i februar 2026. Henvendelsen beskrev en oplevelse af alvorlige udfordringer med konflikter, mobning og håndteringen af disse på skolen, herunder 32 konkrete episoder over en treårig periode.

Undersøgelsen har haft til formål at skabe et samlet og faktuelt overblik over episoderne, hvordan de er blevet håndteret, og hvilke læringspunkter de giver anledning til fremadrettet. Alle 32 episoder er gennemgået og belyst som en del af redegørelsen, der samtidig bygger på samtaler med forældre, medarbejdere, ledelse, samarbejdspartnere i PPR og myndighedsområdet samt observationer fra tiden på skolen.

”Jeg synes, at administrationen har lavet en grundig redegørelse, hvor alle episoder er blevet gennemgået og belyst. Det er også vigtigt for mig at sige, at administrationen er meget tydelig i kritikken af sig selv og de steder, hvor man vurderer, at både skole og administration burde have handlet anderledes eller tidligere,” fortæller Emrah Tuncer, formand for Skole- og Uddannelsesudvalget.

Han understreger samtidig, at arbejdet nu handler om at skabe varige forbedringer på skolen.

”Vi har alle et fælles ansvar for at få rettet op på udfordringerne og sikre, at børn og forældre igen oplever Jyderup Skole som et trygt sted at være. Derfor er det vigtigste nu også, at vi lærer af det, der er sket, og omsætter det til konkrete forbedringer i hverdagen for børnene, og det arbejde er i fuld gang,” fortæller Emrah Tuncer.

Det peger redegørelsen på

Redegørelsen konkluderer samlet set, at der gennem en længere periode har været utilstrækkelig ledelse både på skole- og administrationsniveau, og at kulturen på skolen har fået lov til at udvikle sig uhensigtsmæssigt, uden at der er sat tilstrækkeligt ind med handlinger og opfølgning.

Der peges blandt andet på:

  • behov for en stabil og tydelig ledelse
  • bedre kommunikation og samarbejde med forældre
  • tættere tværfagligt samarbejde og mere direkte opfølgning fra forvaltningen
  • stærkere klasseledelse og tryggere læringsmiljøer
  • mere systematisk dokumentation

Samtidig viser redegørelsen, at håndteringen af episoderne har været meget forskellig. Flertallet af episoderne er blevet håndteret, men der er også alvorlige hændelser, som burde være håndteret hurtigere eller anderledes.

”Det skal være godt og trygt at gå i skole. Redegørelsen viser tydeligt, at der er nogle børn og familier, som ikke har oplevet det i tilstrækkelig grad, og det tager vi meget alvorligt. Samtidig peger redegørelsen også på, at vi som kommune skal være langt mere tydelige og insisterende, når der opstår bekymringer på en skole. Det gælder både ledelse, opfølgning og samarbejde på tværs,” fortæller Lene Magnussen, direktør for skoleområdet.

På baggrund af undersøgelsen er der allerede iværksat en række tiltag på skolen. I marts tiltrådte en ny skoleleder, der er foretaget ændringer i ledelsen, og der er udarbejdet en handleplan med fokus på at genoprette tryghed, tillid og tydelige rammer for både elever og medarbejdere.

Derudover arbejdes der blandt andet med styrket kommunikation til forældre, tydeligere procedurer, stærkere klasseledelse og et tættere samarbejde mellem skole, fagsekretariat og faglige støttefunktioner.

Politisk skal det drøftes, om man yderligere ønsker at iværksætte en advokatundersøgelse, eller om man ønsker, at der bliver lavet en ekstern validering af redegørelsen.

Læs redegørelse og bilag i det politiske dagsordenspunkt