Skift læge

Du kan frit vælge læge eller klinik. Der gælder forskellige regler for hjemmebesøg afhængigt af afstanden fra din bopæl til lægen eller klinikken.

Du kan skifte læge, når du ønsker det. Hvis du skifter læge i forbindelse med en flytning, eller hvis din nuværende læge lukker sin praksis, er det gratis at skifte. 

Du kan frit vælge en læge, der har åbent for tilgang. Hvis afstanden er mere end 15 km. fra din bopæl, fravælger du hjemmebesøg af lægen. 

Hvis du skal betale for lægeskiftet, kan du gøre det med Dankort (Mobilepay er desværre ikke en mulighed på nuværende tidspunkt). Du modtager et nyt sundhedskort med posten i løbet af 14 dage. 

Hvis du ikke har mulighed for at betjene dig selv på nettet, kan du få hjælp i Borgerservice. Husk at bestille tid.

Ændringer i din lægepraksis

Hvis du har modtaget et brev fra Region Sjælland om, at din nuværende læge ændrer sin praksis, er det gratis for dig at skifte læge. Hvis du i selvbetjeningsløsningen bliver bedt om at betale, skal du ikke gennemføre løsningen, men i stedet kontakte Borgerservice på telefon 72 36 36 36.

Hvordan vælger jeg ny læge?
Du kan vælge ny læge elektronisk på www.borger.dk ved brug af MitID.

Du har altid mulighed for at skifte læge, og du kan frit vælge en læge eller klinik, der har åbent for tilgang af nye patienter.

I Find behandler på sundhed.dk kan du se, om en læge har åbent eller lukket for tilgang.

Valg af læge, når du skal flytte

Når du flytter, kan du enten:

  • vælge at beholde din nuværende læge eller
  • vælge en ny læge som har åbent for tilgang af patienter.

Det er gratis at vælge ny læge, hvis du gør det i forbindelse med din flytning. Venter du med at vælge ny læge, skal du betale et gebyr for lægeskiftet.

Vælger du en læge, der ligger mere end 15 km fra din bopæl (5 kilometer i hovedstadsområdet), accepterer du, at du ikke kan opsøge anden læge nær din bopæl i tilfælde af ikke-livstruende sygdom. 

Hvis du ønsker en læge med lukket patienttilgang

Du kan vælge en læge, der har lukket for tilgang af nye patienter, hvis du opfylder mindst én af disse betingelser:

  • Din ægtefælle, samlever eller andre på din adresse har den læge
  • Du fylder 15 år, og den læge, du vil have, er læge for mindst en af dine forældre
  • du overgår fra sygesikringsgruppe 2 til 1, og lægen er den læge, som du senest har været tilmeldt i sygesikringsgruppe 1.
  • Der ikke er mindst 2 læger med åbent for tilgang af nye patienter inden for 15 kilometer fra din bopæl (5 kilometer, hvis du bor i hovedstadsområdet). Lægevalget er afhængigt af, at lægen med lukket for tilgang accepterer din ansøgning om dispensation.

Regler for hjemmebesøg

Du kan få sygebesøg i hjemmet, hvis lægen skønner det er nødvendigt.

Hvis du vælger en læge, som ligger længere end 15 km fra din bopæl (5 kilometer i hovedstadsområdet), har du fortsat ret til hjemmebesøg, hvis din læge vurderer det nødvendigt. Hvor det ikke er muligt for din egen læge at aflægge hjemmebesøg, kan din læge efter konkret aftale med stedlig læge, lade denne løse hjemmebesøgsopgaven.

Valg af læge på plejehjem eller bosted

Hvis dit plejehjem eller bosted (§ 108 institution) har en fast tilknyttet læge, har du mulighed for at vælge denne læge, selv hvis lægen har lukket for tilmelding af nye patienter.

Hvis plejehjemmets eller bostedets faste læge har lukket for tilmelding, skal du kontakte kommunen for at blive tilmeldt lægen.

Hvis plejehjemmets eller bostedets faste læge har åbent for tilmelding af nye patienter, eller du ønsker at vælge en anden læge end den fast tilknyttede plejehjemslæge, kan du vælge læge digitalt her på borger.dk.

Du skal skifte læge digitalt, og du kan skifte læge digitalt for dine børn, indtil de fylder 15 år.

Børn under 15 år har som udgangspunkt samme læge/klinik som deres forældre (eller værge).

Har I som forældre fælles forældremyndighed og fælles bopæl, men hver jeres læge/klinik, kan I selv beslutte, hvilken af disse læger/klinikker jeres barn skal være tilmeldt.

Hvis I har hver jeres bopæl, har børnene som hovedregel samme læge som den af jer, hvor børnene er bopælsregistreret.

Når du fylder 15 år, kan du vælge en anden læge, end den dine forældre har valgt til dig.

  • Det er gratis at skifte læge fra den dag i måneden, du fylder 15 år, og i 60 dage efter. Herefter koster det 225 kr. (2024)
  • Du skal have MitID for at skifte læge.

Det er gratis at skifte læge, hvis:

  • din nuværende læge lukker sin praksis
  • din nuværende læges praksis deles i flere
  • du skifter læge i forbindelse med en flytning
  • du bliver 15 år og ønsker at skifte læge

Ellers koster det 225 kr. (2024) at skifte læge.

Gratis lægeskift er først gennemført, når du har fået information via eBoks eller fysisk brev fra region eller kommune om lægeskiftet. 

NemSMS er en service til dig, så du ikke glemmer dine aftaler med det offentlige.

Tilmeld dig NemSMS

Det er gratis at tilmelde sig og modtage NemSMS. Du tilmelder dig ved at logge på Digital Post under Menu og Tilmelding. Her finder du NemSMS. Ved tilmeldingen skal du skrive dit mobiltelefonnummer og acceptere vilkårene.

Når du accepterer vilkårene, giver du tilladelse til, at alle offentlige myndigheder, der anvender NemSMS, kan sende dig sms-påmindelser – fx forud for en undersøgelse på et hospital. Nogle hospitalsafdelinger kan desuden tilbyde at oprette dig som NemSMS-modtager.

Læs mere om, hvordan du bruger NemSMS

På sundhed.dk kan du finde de praktiserende læger i Danmark, som du kan vælge, og bl.a. se:

  • lægens træffetider
  • lægens køn og alder
  • om lægen tager imod nye patienter
  • hvilke læger der ligger tættest på din adresse
  • om der er handicapvenlige adgangsforhold
  • lægens tilbud om elektronisk konsultation, tidsbestilling og receptfornyelse
  • på sundhed.dk finder du også øvrige behandlere i det offentlige sundhedsvæsen, fx fodterapeuter, ergo- og fysioterapeuter, kiropraktorer, psykologer, tandlæger, tandplejere med flere.

På sundhed.dk kan du få overblik over besøg, som du har haft hos praktiserende læge, speciallæge, tandlæge, fysioterapeut m.fl. Oversigten viser de besøg, hvor det offentlige har ydet helt eller delvist tilskud til behandlingen.

Du kan se oplysninger om konsultationer tilbage fra 2003. Oplysningerne er tilgængelige ca. to måneder efter behandlingen.

Indhold fra borger.dk

Tidsbestilling i Borgerservice

Du skal bestille tid, hvis du skal i Borgerservice.

Kom direkte til tidsbestilling her

Hjælp til tidsbestilling af pas og kørekort

Du kan kontakte Kontaktcentret på 72 36 36 36

Mandag - onsdag: 08.00 - 16.00

Torsdag: 08.00 - 17.30

Fredag: 08.00 - 13.00 

Vi accepterer følgende betalingskort

Dankort - Visa Dankort - Mastercard - Maestro - Visa Electron - JCB - China Unionpay

Du kan også betale med mobilepay, men kun når du står i Borgercentret.

Senest opdateret 03-04-2024