Holbæk Kommune gennemfører udbud og opretter hermed et dynamisk indkøbssystem (DIS) på ”Beskæftigelsestilbud” til borgere i Holbæk Kommune.
Ordregiver ønsker et dynamisk indkøbssystem til indkøb af beskæftigelsestilbud. De elektronisk gennemførte konkrete indkøb sker efter den forenklede procedure, der karakteriserer denne udbudsform.
Ordregiver ser frem til et forenklet og fleksibelt system, der gør, at man hurtigt kan tilpasse indsatser til det aktuelle behov. Desuden kan både mindre og større leverandører komme i betragtning, idet ikke kun større opgaver bliver udbudt, men også væsentligt mindre opgaver, helt ned til få eller én borgers indsats.
Holbæk Kommune prioriterer en tilbudsvifte inden for beskæftigelsesrettede tilbud, der afspejler den diversitet i udfordringer og behov, som borgere i beskæftigelsesindsatsen har.
Generelt vil de konkrete indkøb falde inden for en af tre hovedkategorier:
- Virksomhedsrettede tilbud, hvor målet er, at borger kommer i beskæftigelse, uddannelse, virksomhedspraktik eller løntilskud
- Beskæftigelsesrettede tilbud med fokus på fysisk sundhed, med henblik på progression mod virksomhedsrettede aktiviteter
- Beskæftigelsesrettede tilbud med fokus på psykisk og social sundhed med henblik på progression mod virksomhedsrettede aktiviteter.
Tilbuddene kan være målrettet individuelle borgere eller grupper af borgere.
Det dynamiske indkøbssystem etableres i første omgang med en løbetid på 10 år, dog kan systemets løbetid forlænges / ændres ved offentliggørelse af en bekendtgørelse om dette.
Over de 10 år estimeres en samlet volumen på 350 mio. dkk, og en maksimal volumen over de 10 år på 500 mio. dkk. Volumen vil dog være afhængig af udviklingen af antal ledige, samt fremtidig lovgivning på området.
Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter light-regimet, jf. udbudslovens afsnit lll (§186-189) da systemets ydelser vurderes omfattet af CPV-koderne 85310000, 85312000, 85312300, 85312500 og 85312510, og omfatter etablering af et dynamisk indkøbssystem, jf. udbudslovens §101, lov nr. 116 af 03/02/2025, hvilket betyder, at enhver kan ansøge om optagelse.
Der er objektive kriterier for optagelse, og ingen begrænsning i antallet af ansøgere der kan optages i systemet.
Selvom metoden for etablering er et begrænset udbud, fungerer et dynamisk indkøbssystem ved at alle egnede leverandører løbende kan optages og efterfølgende kan vælge at byde ind på konkrete indkøb.
Materialet kan rekvireres via udbudssystemet EU-Supply på følgende link:
https://eu.eu-supply.com/login.asp?B=HOLBAEK
Det bemærkes, at eventuelle ændringer af tidsfrister udelukkende meldes ud via EU-Supply.
Alle henvendelser, herunder spørgsmål, vedr. udbuddet skal stilles via udbudssystemet.
Hvis du som tilbudsgiver oplever tekniske problemer med systemet, kan EU-Supply kontaktes på nedenstående e-mail/telefonnummer:
IT-support, EU-Supply
Tlf.nr.: (+45) 70 20 80 14
E-mail: support@eu-supply.com